IMG_5966Christoffer Silen är 20 år och seglar aktivt 49er. Som många andra har han hunnit segla flera klasser och började i tiderna med optimist på NJK:s seglingsskola. Rätt snabbt lockade zoomen som också blev hans kappseglingsklass i många år framöver. Christoffer deltog flera år i den inhemska rankingserien, men också på NM, EM och VM, vilket medförde många minnesvärda resor tillsammans med seglarna och deras familjer. Efter zoomen blev det Laser Radial och 29er. I Laser Standard har det blivit enstaka tävlingar. Listan av båtar tar inte slut där. Det har också varit kölbåtar såsom J/80, J/70, 606, 6mR och sonar. Christoffer har bl.a. deltagit i Nordic Military Championship då han gick i Sandhamns idrottsskola.

 

Den bästa seglingsprestationen hittills tycker Christoffer att är ISAF Youth 2013 där han tillsammans med kusinen Victor Silén blev 5:e i 29er. Det året placerade sig Finland 12:e i Nations Trophy med deltagande i bara tre klasser. Bästa prestation genom tiderna! De andra seglarna var Kaarle Tapper och Monika Mikkola. Hela resan var nog mitt bästa tävlings- och seglingsminne någonsin, konstaterar Christoffer.

 

Kajholmslägren är nog härliga minnen de med, tycker Christoffer. Det skall bli roligt att igen vara tränare där efter några års paus. Han är på lägret just nu tillsammans med många av klubbens andra tränare. Därtill tränar han klubbens zoomgrupp, då han inte själv är på tränings- eller tävlingsresa.

 

Det bästa med NJK, tycker han, att alla hjälper varandra och är vänliga. Kappseglingsverksamheten är professionell och med ett leende säger han att Blekholmsterrassen nog är den bästa i stan!

christoffer_seglingsskola