Diskussionen om Ärtholmsplanerna har gått het de senaste två veckorna inför Stadsplaneringsnämndens möte 19.1 och mötet 26.1 till vilket ärendet ajournerades. Tyvärr har diskussionen gått in på fel spår, med flera osakliga och felaktiga uppgifter. Vi har under åren haft otaliga möten med tjänstemän, politiker och representanter för andra klubbar, allt i god diplomatisk samarbetsanda. Vi har själva initierat ett flertal möten och aldrig tackat nej till någon inbjudan. Vi diskuterar gärna med alla oberoende av åsikt, därför känns insinueringarna om en dålig samarbetsvilja kränkande.

 

Faktum kvarstår att NJK måste hitta en ny hamn som ersätter Björkholmen. Klubben har enligt den nya stadsplanen ingen plats på Björkholmen. Det enda alternativet staden erbjudit är Ärtholmens sydöstra udde. Ärtholmen är i och för sig en utmärkt plats för klubben, utmaningen är ändå att klubben måste riva huset på Björkholmen och bygga ett nytt på Ärtholmen. Det kostar flera miljoner, alltså ingen anledning till avundsjuka. Vi har nu 200 platser på Björkholmen (vi har tyvärr tillfälligt tappat en hel del båtar pga olägenheten med metrobygget), men vi bör beakta att vi har och hela tiden med lätthet haft möjlighet att öka hamnplatsernas antal, genom att investera i flera pontoner. För att nå full potential på Björkholmen skulle det krävas mindre muddringsarbeten. Vattenområdet mellan vågbrytaren och motorvägen är 5,5 ha, medan vattenområdet på Ärtholmen är planerat att vara 6,5 ha. Landområdet skulle däremot minska från 2,1 ha till 1,6 ha. Det är väl rätt och riktigt att klubben har tillväxtmöjligheter, planerna skall ju göras för flera årtionden. Vi utgår från att segel- och båtsporten, därmed också NJK, också i framtiden kommer att växa.

 

Vi har i samarbete med Helsingfors stad, Förbundet (SBF) och Olympiakommittén diskuterat möjligheten att Förbundet förlägger träningen av landslaget, juniorlandslaget och handikappseglingen till Ärtholmsudden. Det är en uppenbar fördel att toppseglarna kan träna på samma vatten som de övriga segelklubbarna i närheten. NJK har inga som helst möjligheter att få offentligt stöd vilket innebär att klubben varken eftersträvar eller får någon ekonomisk eller annan fördel.

 

Seglingscentret på Ärtholmen är mycket viktigt för att arrangera stortävlingar. På Ärtholmen har redan nu arrangerats öppna EM för olympiaklasserna 2011, öppna EM i 49er och 49erFX 2014 och M32 katamarantävlingar 2015. Inkommande år arrangeras EM för de olympiska segelbrädorna RSX samt M32 tävlingar på Ärtholmen. Konkurrensen att arrangera stortävlingar speciellt i olympiska klasser och för lättbåtar är stenhård mellan länder och städer, och verkar bli allt hårdare. Ett absolut krav från de internationella klass-organisationerna är att man bör ha landförbindelse till seglingscentret. De flesta storseglingarna i Helsingfors arrangeras av Helsinki Sail Race Management (HSRM) ett samarbetsorgan för huvudstadens traditionella kappseglings-föreningarna (HSK, M,SPS, HSS, BS, HTPS och NJK). Samma klubbar har också arrangerat Helsingfors regattan i 60 år. HSRM har hittills lyckats få stortävlingar till Finland med vårt mycket goda rykte som arrangörer. Vi har alltid delat på ansvaret och mig veterligen har det inte tidigare varit någon avundsjuka vilken klubbs område som utgör bas för regattan. Äran går gemensamt till alla arrangörer. Den vars seglingscenter används har inte fått någon som helst ersättning för detta, varför skulle det vara annorlunda i framtiden? Inte heller här får NJK någon fördel jämfört med andra klubbar.

 

Tyvärr får man höra från flera håll direkt och indirekt av tjänstemän och politiker att den osakliga diskussionen främst i medierna skadar seglingen som sport och fritidssyssla. Det är synnerligen sorgligt och jag hoppas åtminstone därför på en faktabaserad kritik och ett genuint uppbyggande samarbete i seglarkretsarna.

 

Classe Tallberg

Er Kommodor